Kodu tervikuna on sinu nägu ning peegeldab kõige ehedamalt su teadlikkust keskkonnast, loodusest ja tervisest. Täna võib olla sinu jaoks loomulik, et lähed poodi korduvkasutatava kotiga ning vaatad, et kodus lambid asjatult ei põleks. Kuid kas oled teadlik, kuidas mõjutavad keskkonda ja sinu tervist materjalid, millest on ehitatud ja millega viimistletud sinu kodu?
Me kirjutame selles blogipostituses siseviimistlusmaterjalidest, nagu savikrohv, lubikrohv ja looduslikud värvid, ning toome sulle välja viis olulist põhjust, miks võiksid neid materjale eelistada oma kodu ehitamiseks ja viimistlemiseks.
1. Sul on parem tervis ja hea enesetunne
Kas oled kunagi mõelnud sellele, miks hommikuti ärgates on nina kinni? Miks oled kimpus sagedaste hingamisteede haigustega või miks sul kodus üldse töötahet pole?
Me veedame üle 80% oma ajast siseruumides ning enamiku inimeste kodune sisekliima ei jäljenda looduses olevat, seega on sinu toaõhu kvaliteet otseselt seotud sinu enesetunde ja tervisega.
Eelistades looduslikke ehitus- ja viimistlusmaterjale, parandad oma kodu sisekliima kvaliteeti hüppeliselt. Jagame sinuga õpetlikku kogemust Haagapuisto koolist:
Soomes Haagapuisto koolis oli hoone siseruumide õhu mikrofloora tasakaalust väljas, põhjustades laste ja õpetajate seas liiga tihti hingamisteede haigusi. Kool ei osanud põhjust näha ehitusmaterjalides ning esmase lahendusena ehitati parem ventilatsioonisüsteem. See paraku ei andnud tulemust. Hiljem avastati, et kooli seintes ja linoleumi all põrandal esines tugev hallitus. Maapõues olev niiskus tuli läbi põranda ja kuna linoleum ei ole “hingav” materjal, tekkis niiskusest põhjustatud elu – hallitus, mis jõudis ruumi lendlema ning mida õpilased ja õpetajad hingasid sisse. Kool otsustas teha kapitaalse remondi. Seintest eemaldati kogu vana krohv, põrand võeti üles. Tehti uus savipõrand ning seinad kaeti 3 cm paksuse savikrohviga. Selline valik andis suurepärase tulemuse – ruumi õhukvaliteet paranes oluliselt ning selle tulemusel ka õpetajate ja õpilaste tervis .
Looduslikud viimistlusmaterjalid aitavad luua loodusele võimalikult sarnase keskkonna, mis on naturaalne ja sealjuures ka tervislik.
Mis puudutab otseselt sinu tervist, ei soovi me väita, et looduslik siseviimistlus kõrvaldab kõik sinu tervisemured. Küll aga saame öelda, et see parandab maja tervist ja sisekliima kvaliteeti, mis mõjutab sinu enesetunnet ja kaudselt ka sinu tervist.
2. Looduslikud siseviimistlusmaterjalid on keskkonnasõbralikud
Keskkonnateadliku mõtteviisiga inimene jälgib oma otsuste tegemisel materjali, toote või teenuse ökoloogilist jalajälge ning elukaart. Kuidas materjal toodetakse ja kuidas jõuab see lõpuks loodusesse tagasi? Kas õnnestub materjali tulevikus taaskasutada või utiliseerida? Ehk toote olelusringi hindamine (inglise keeles Life Cycle Assessment, LCA), kus hinnatakse toote keskkonnamõju kogu elutsükli jooksul alates toorainest kuni utiliseerimiseni.
Milline on looduslike viimistlusmaterjalide olelusring “hällist hauani”?
Savikrohvi tooraine kaevandatakse karjääriviisiliselt ja võib öelda, et savi kaevandamine ja tootmine on kõige väiksema keskkonnamõjuga, sest kaevandamisel ei kasutata palju keerulisi tehnoloogilisi seadmeid ega toimu maalõhkamisi. Lisaks on savi nn kohalik materjal – seda leidub üle maailma väga palju, tänu millele jäävad ära pikad transpordikulud ja heitgaasid. Savi tootmine ja töötlemine ei eralda CO2 või eraldab seda väga vähesel määral, kuna toormaterjalist lõpptoote valmistamine ei ole energiamahukas ning protsess ei ole pikk. Kõik UKU savikrohvid toodetakse Lõuna-Eestis päikeseenergiaga ning toormaterjalid kaevatakse, kuivatatakse ja jahvatatakse suures osas kohalikult. Lisaks eelnevale on savikrohv ka taaskasutatav ning kompostitav. See tähendab, et viimistlusmaterjalina või ehituse konstruktsioonis kasutatavat savi saab pärast niisutamist uuesti kasutada (näiteks saab kodus oleva savikrohvi seinast maha võtta ja hiljem uuesti seina krohvida) või kui taaskasutust ei soovita rakendada, siis võib savikrohvi vabalt loodusele nn tagasi anda.
Lubikrohvi keskkonnasõbralikkus väljendub selles, et lubi on CO2-neutraalne. See tähendab, et lubikrohv seob uuesti kogu süsinikdioksiidi, mis vabanes tootmise käigus (erinevalt teisest tuntud sideainest tsemendist, mis on 8% kogu maailma süsinikdioksiidi emissioonide allikaks). Lisaks sellele on lubi pärast kasutusaja lõppu komposteeruv – ehk ta ei jäta lagunemisel endast maha kahjulikke jäätmeid.
Looduslikke värve on erinevaid ning nende tooraine saamine, töötlemine, transport ja utiliseerimine võib värviliigiti erineda. Küll aga on kõikidel teatud ühised nimetajad, mida saame keskkonna seisukohast välja tuua: tooraine on kohalik, tootmine pole energiamahukas ning kasutusaja lõppedes saab värvi loodusesse tagasi anda.
3. Looduslikud siseviimistlusmaterjalid on vastupidavad ja vastavad kõrgetele standarditele
Keskkonnasäästlik mõtteviis on trend, mille tulemusel on hakatud uurima, vaatlema ja katsetama erinevaid alternatiive ja seda igas valdkonnas. Selliselt alustasime ka meie UKUs. Me kaasasime oma esivanemate teadmised ning hakkasime neid praktiliselt rakendama, lisades juurde tänapäevased eelistused ja nõuded ning standardid. Selle tulemusel oleme arendanud oma ettevõttes niisugused looduslikud viimistlusmaterjalid, mis on tõepoolest vastupidavad, kuid samal ajal ka väga nüüdisaegsed ja trendikad ning mis peamine – tervislikud kehale ja meelele!
Meie tootearendusele suunatud ressursid on andnud suurepärase tulemuse – enamikul meie toodetest on täna kõrged kvaliteedistandardid:
Savikrohvid – Saksa kvaliteedi standard/kõrgeim tugevusklass (DIN 18947:2013)
Lubikrohvid – Euroopa krohvi standard (EN 998-1)
4. Looduslike siseviimistlusmaterjalide valik on lai
Looduslike siseviimistlusmaterjalide valik on tänapäeval tõepoolest väga lai, võimaldades nii rustikaalset maalähedast stiili kui ka väga luksuslikku peent stiili. Võimalik on luua nii teralise struktuuriga pindasid kui ka väga siledaid ja läikivaid lahendusi. Looduslikke siseviimistlusmaterjale on võimalik paigaldada vuugivabalt vannitubadesse alternatiivina keraamilisele plaadile ja pritsmekindla viimistlusena köögimööbli vahelisele seinale. Võimalusi on lõputult ka värvide, värvikombinatsioonide ja kunstipäraste trafarettide näol.
5. Looduslike materjalidega ehitamine on meistrisõbralik
Tänapäevaste sünteetiliste ja tehislike ehitusmaterjalidega käib sageli kaasas nähtus nimega VOC (volatile organic compound) ehk lenduvad orgaanilised ühendid. Need on keemilised ühendid, mis on tihtilugu kahjulikud ja põhjustavad mitmeid tervisehäireid. VOC ühendid on inimeste poolt loodud keemilised ühendid, mida lisatakse ehitusmaterjalidesse, et parandada nende omadusi. Näiteks paljud värvid sisaldavad VOC ühendeid eesmärgiga, et värv püsiks kauem, oleks vastupidavam ja pestav.
Looduslikel ehitusmaterjalidel neid ühendeid ei ole. Meie UKUs toodame vaid puhtaid materjale, milles puuduvad VOC ühendid.
Looduslike materjalide meistrisõbralikkus väljendub peamiselt kolmes aspektis:
- Meister, kes töötab igapäevaselt looduslike ehitusmaterjalidega, ei hinga sisse VOC ühendeid, mis tema tervisele võiksid kahjulikult mõjuda.
- Siseviimistlustöödes puudub tolmurikas lihvimistöö protsess, mille eest end kaitsta.
- Meister, kes siseviimistluses otsustab kasutada looduspuhtaid materjale, ei pea endale kaitseriideid selga tõmbama ega kaitsemaski ette panema (välja arvatud lubjatööde puhul, sest lubikrohv on söövitava toimega).
Veel enam – meistrid, kes täna looduslikke viimistlusmaterjale (savi- ja lubikrohv) kasutavad, väidavad, et töö on meeldiv, nauditav ning mõjub rahustavalt. Perekonnad, kes otsustavad kasutada savivärve, võivad värvimisprotsessi kaasata julgelt oma lapsed, sest savivärv on täiesti ohutu ka siis, kui laps savivärvised näpud kogemata suhu pistab.
Meie UKUs usume, et looduslik siseviimistlus on tänapäeva luksus, mida saab igaüks endale lubada. Luksus nagu GMO-vaba, mahe ja armastusega kasvatatud õun, mida suurtes kaubakettides ei müüda. Tee enda perele teadlik ja keskkonnast hooliv valik!