Mis teeb savikrohvi täiuslikuks? Eesti käsitöömeistrid valvavad põlvkondade vanu saladusi

Eestis on ainulaadne saviehituspärand. Kas saate meile sellest natuke rohkem rääkida?

Meil on suured Devoni-aegse punase savi maardlad ja sellest on omal ajal ehitatud palju hooneid, mida praegu Lõuna-Eestis näeme. Nad on ajahambale vastu pidanud ja enamus neist on alles tänaseni.

Omal ajal oli populaarne, et talu kohta oli vähemalt üks savihoone ning neid hooneid kasutati lautade, tallide, elumajadeja isegi saunadena. Vanimad savihooned on 300 aastat vanad ja viimane suurem ehitusperiood jäi 1930. aastatesse.

Johannes Pertma raamatust on suurepärane viide, mis ütleb, et savihooned ei põle ega mädane ning on kuivad ja soojad. Savist ehitatud laudas olid loomadel parem tervis ja karv läikis ning lehmad andsid rohkem piima.

Saviukumaja on tuntud oma maailmatasemel savimeisterlikkuse poolest

Saviukumaja on Skandinaavia ja Baltikumi vanim savist ja lubjast looduslikke viimistlusmaterjale tootev ettevõte, mille juured ulatuvad kolme põlvkonna taha.

Meil on mitme põlvkonna kogemus savi- ja lubikrohvide paigaldamisel. Tänu sellele teame täpselt, millised omadused peavad olema kvaliteetsel viimistlusel. Viimase kahekümne katseaasta jooksul oleme saavutanud suurepärase meisterlikkuse täiuslike looduslike viimistlusmaterjalide loomisel.

Põhk on iidne ehitusmaterjal, mis kogeb praegu renessanssi. Kas saviga on sarnane lugu?

Tegelikult on küll! Savist ehitamine on tuhandeid aastaid vana tehnoloogia. Vanimad põletamata Adobe tellised, mis  on leitud, olevat 8000 aastat vanad. Savi on olnud ja on ka tänapäeval üks enimkasutatavaid ehitusmaterjale.

Hinnanguliselt elab kolmandik maailma elanikkonnast savihoonetes.

Miks populaarsus vahepeal langes? Sest tulid uued ja moodsad materjalid ning moodi läks tohutu moderniseerimine.

Kohati tunduvad inimestele teatud maade vanad ehitusvõtted justkui vaeste inimeste teema. Täna toimub aga lääne ühiskonnas väga tugev arendustöö, et moderniseerida ka ajaloolised materjalid.

Näiteks Adobe plokid mis traditsiooniliselt vormiti käsitsi on nüüd täpsed ja kindlat mõõtu dekoratiivsed ehituskivid. Või tampsavi, millest on ehitatud lugematu hulk maju, ei ole enam ainult lautade ehituseks mõeldud vaid ka kandva või dekoratiivseinana moodsas elamus.

Krohvide struktuurid on läinud järjest peenemaks ja siledamaks, olles samas tugevad ja vastupidavad.

Tänu moderniseerimisele on paljud ehitusmaterjalid muutunud ebatervislikuks, sisaldades mitmeid sünteetilisi aineid. Aina rohkem jõutakse arusaamisele, et sünteetilised materjalid ei ole pikas perspektiivis inimestele kasulikud. Inimeste teadlikkus on kasvanud üle maailma ja aina rohkem kasvab hoolimine iseenese, planeedi ja oma kodu tervisest.

Miks savi? Mis on selles ehitusmaterjalis nii erilist?

Me kasutame savi, sest tal on palju häid omadusi, mis mõjutavad ka segusid, mida temast tehakse. Savi on VOC vaba, allergiavaba ning ei saasta keskkonda.

Meie savikrohvid reguleerivad õhuniiskust, hoiavad ruumi õhuniiskuse 40-60%, mis on parim inimese kehale, aitavad hoida suvel ruumid jahedad ning talvel soojad. Savikrohvide ja värvide toonimiseks kasutame samuti savi oma toone, mitte pigmente.

Savist tehtud viimistlusmaterjalid on kõige väiksema energiakuluga tooted maailmas, seega võib neid nimeta madalenergia toodeteks.

Mis tunne on elada savist viimistlusega kodus?

Savi enda värvitoonid on matid ja mahedad ning loovad pehme ja harmoonilise õhustiku kodus. See on esmaklassiline elukvaliteet. Sellised materjalid loovad harmoonia, rahu ja turvatunde.

Tänu savi omadusele niiskust reguleerida ei tunne sa ruumis rõskust ega kuiva õhku ning see on su kehale kõige sobilikum. Lihtne on seda tajuda inimestel, kes külla tulevad.

Teie toodetel on pikk teekond maa seest kliendi seintel kasutamiseni. Mis juhtub vahepeal?

Saviukumaja tohutult inspireerivad savi erinevad naturaalsed toonid ja tänu sellele on meil suur kollektsioon erinevatest savidest üle maailma. See on meie kirg, mistõttu kasutamegi savitoodete toonimiseks ainult savi oma toone, mitte pigmente.

Oleme teinud valiku savidest, millest me suuremahulist tootmist teeme. Need on meil ka põhitootevalikus. Seal hulgas oleme võimelised segama ka kliendi soovidele vastavaid segusid.

Savipulbri ja toorsavi me tavaliselt ostame. Toorsavi hoiustame ning kuivatame õhu käes, mille jahvatame ise savipulbriks. Tootmises segame savid erinevate liivadega vastavalt toote vajadustele.

Me toodame väiksemahuliselt ja kõrge kvaliteediga, kontrollitult ja täpselt, mis väljendub ka meie toodete kvaliteedis.

Suur osa meie toodetest paigaldatakse oma ala tippspetsialistide poolt nii Eestis kui välismaal. Saadame kauba kliendile uksetaha üle kogu maailma. Täna on meil kliendid rohkem kui 30. erinevas riigis.

Milliseid eri tüüpi pindu või efekte saate oma krohvidega saavutada?

Meie toodetega saab teha viimistlusi nii jämeda struktuuriga kui saavutada ka peegelsiledaid pindasid. Võimalus luua savikrohviga erinevaid pindu jääb kinni ainult disaineri ja meistri loominguliste piirideni.

Võib luua rustikaalseid koopasarnaseid pindu või mõranevat maad, kuivanud pinnase struktuuri kuni jaapani meisterlikkuseni välja, kus pinnad on peegelläikega.

Kas savikrohvil on mingeid miinuseid? Mis siis, kui see mõne aasta pärast määrdub? Kas seda saab üle värvida nagu tavalist seina?

Savikrohvil ei ole ühtegi miinust. Küsimus on selles, kus seda materjali kasutada.

Kuna savikrohv suudab ruumis olevat niiskust siduda kui niiskus ületab teatud piiri, näiteks märgades ruumides, kus on pidevalt kõrge niiskus, siis sellistes tingimustes ei saagi savikrohv ära kuivada. Miinuseks võib tuua mittesobivuse näiteks keldritesse ja niisketesse ruumidesse.

Otsesele kokkupuutele veega ja vihmaga ei ole savikrohv vastupidav. Küsitav on kasutamine ka duširuumides ja muidugi fassaadidel, mis on tuulele ja vihmale avatud. Kui pinda muidugi ei kaeta kaitsekihtidega näiteks lakk, õli või muud stabiliseerimised.

Naturaalset Savikrohvi ei saa pesta, seega ei sobi ta sinna, kus see on pidevalt vajalik. Pinda on võimalik katta kaitsekihiga. Meil on tootevalikus dekoratiivsed värvilised viimistluskrohvid ja meil on samast savist tehtud savivärvid. Savivärvidega värvimine on maailma lihtsam viis, kuidas peale 10 aastat värskendada krohvitud pinda.

Põhk ja savi on vanad sõbrad. EcoCoconi seinasüsteemi üks eeliseid on see, et põhu saab otse üle krohvida. Mida arvate sellest kombinatsioonist?

Savikrohvi saab paigaldada otse Ecococon põhupannelidele.

Savikrohv on parim krohv looduslikest materjalidest ehitatud maja interjööri. Liigniiskus on looduslikule materjalile suureks ohuks. Korralik savikrohvi kiht aga tõmbab niiskuse kõik endasse, hoides ja kaitstes põhku selle seest liikuva niiske õhu eest.

Savikrohv on abimees põhuseintele, et põhk säiliks kaua värskena ning tagab põhule pikaaegsuse.

Mis teeb UKU krohvid eriliseks?

Esiteks  oleme oma aluskrohviks välja valinud kõige parema savi selles piirkonnas kus me toimetame.

Meie  savi  aluskrohvis kasutatav savi on selles piirkonnas leiduvatest savidest mitmeid kordi suurem niiskust siduv võime. Võrreldes valge saviga ehk kaoliiniga on see näitaja kordades suurem. Omame tugevat seisukohta selles, et savi tooni annab looduslik savi mitte pigmendid.

Meie arvates teeb savivärvist savivärvi savi enda naturaalne toon. Kui teha valge saviga savivärv ja llisada pigmenti ja liimaineid, siis see meie arvates pole savivärv vaid täiteainega liimvärv ja sama kehtib ka krohvidele.

Meie tooted on puhtad (pure earth) ja meie slogan ütleb selgelt, et see on meie seisukoht, et meie tooted on 100% puhtad ja me hoiame tugevalt seda joont ka tulevikus.

Tänu pikaaegsele kogemusele ja pidevale katsetamisele oleme loonud maailma tipptasemel krohvid ja värvid ka kõige nõudlikumale kliendile.

Meil on olemas ka lubjabaasil segud, mis täiendavad looduslike viimistlusmaterjalide valikut. Need sobivad kohtadesse, kus savikrohv ei saa hakkama.

Meie kliendid hindavad seda, et meil on vastused kõikidele nende probleemidele. Tänu meie kompetentsile leiame oma klientidele lahendused looduslike viimistlusmaterjalidega absoluutselt kõikidele aluspindadele.

UKU savikrohvid on testitud Saksamaa kvaliteedistandardi (DIN 18947:2013) ning sellekohaselt kvalifitseeruvad kõrgeimasse tugevusklassi S II ja meie lubikrohvid on testitud standardi EN 998-1 kohaselt.

Kuidas on lood keskkonnajalajäljega? Kuidas on savi võrreldes tavapäraste viimistlusmaterjalidega?

Kõik UKU tooted on komposteeritavad, taaskasutatavad ning ohutud keskkonnale. Kasutame päikeseenergiat ja materjalide tootmisele kulutatud energia on praktiliselt olematu kui seda võrrelda tsemendi ja kipsi baasil viimistlusmaterjalide tootmisega.

Näeme, et see aitab tagada jätkusuutlikku elukeskkonna planeedil Maa.

Mis oleks teie sõnum tulevastele majaomanikele?

Valides savikrohvi ja looduslikud materjalid astud sa sammu lähemale enda ja oma lähedaste paremale elukvaliteedile.

Seeläbi panustad jätkusuutlikusse elusse planeedil Maa.

See artikkel avaldati Ecococon kodulehel. Vaata Ecococon põhupaneelide infot siit – https://ecococon.eu/