Savikrohv – loomulik ja jätkusuutlik valik tervisliku kodu jaoks

Savikrohv on traditsiooniline ehitusmaterjal, mida on sajandeid kasutatud erinevates maailma paikades. See on looduslik, jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik alternatiiv kaasaegsetele ehitusmaterjalidele, nagu tsement ja kips.

Selles artiklis uurime Saviukumaja savikrohvide eeliseid ja kasutusalasid ning seda, miks need sisekujunduses suurepäraseks valikuks kipuvad olema.

Mis on savikrohv?

Savikrohv on naturaalne ja nahasõbralik siseviimistlusmaterjal. Savikrohv on savist ja erinevatest liivadest segu, kuhu on tihti lisatud kiu lisandit nagu põhk, kanep, hundinui või linaluu. Savi on kõige väiksema energiakuluga sideaine, mis seob kuivamisel täiteained tihedaks massiks. Lisatud kiudained annavad savikrohvile armeeriva efekti ning nende osakaalu suurenemisel ka soojustava kasuteguri ja akustilise efekti.

Savikrohvi peamised plussid

  • Soojad naturaalsed toonid
  • Toonitud erinevate savipulbritega
  • Taaskasutatav materjal
  • Paigaldamisel nahasõbralik
  • Sobib isetegijale
  • Tervist toetav
  • Tulekindel
  • 100% looduslik
  • Väike CO2 jalajälg
  • Optimeerib ruumi õhuniiskust
  • VOC-vaba
  • Antistaatiline
  • Allergiavaba
  • Antibakteriaalne
  • Takistab hallituse teket
  • Ei saasta keskkonda
  • Aitab hoida suvel ruumid jahedad ning talvel soojad

Savikrohvi eelised

Savikrohvi kasutamisel kodus, kontoris või mujal on palju eeliseid. Seda näitab juba tema loomulik ja jätkusuutlik olemus, sest savikrohv on valmistatud looduslikest materjalidest, mida on Maal rikkalikult ja mis on kergesti kättesaadavad.

  1. Puhas materjal.

Savikrohv on säästev ja keskkonnasõbralik looduslik materjal, mis pärineb maapõuest. Seetõttu on ta jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik materjal, mis on mittetoksiline ega sisalda kahjulikke kemikaale.

  1. Niiskust reguleeriv.

Savikrohvil on võime reguleerida niiskustaset ruumis, imades ja vabastades niiskust vastavalt vajadusele. See aitab säilitada mugavat ja tervislikku elukeskkonda, takistades hallituse teket. Savikrohvi üks parimaid omadusi on võime hoida ruumi õhuniiskuse tase 40–60% vahel. See sobib inimese kehale kõige paremini.

  1. Savi rikkalik toonivalik.

Maapõues leidub savi väga paljudes erinevates toonides. Savi naturaalsed toonid loovad ruumi hubase, sooja ja lõõgastava atmosfääri. Inimesed tunnevad end sellistes ruumides hästi, oskamata isegi öelda, miks. Võimalik, et see on savikrohvi heade omaduste pärast. Olles “hingav” materjal, mis ei takista difusiooni ning aidates parandada siseõhu kvaliteeti aitab savikrohv vältida ka niiskuse ja toksiinide kogunemist.

  1. Tervist toetav.

Savikrohv on tervist toetav ja suurepärane valik neile, kes kannatavad allergia või astma käes. See on mittetoksiline materjal, mis ei eralda õhku kahjulikke lenduvaid orgaanilisi ühendeid (LOÜ või inglise keeles VOC). See parandab teie kodu õhukvaliteeti ja vähendab hingamisteede probleemide riski.

  1. Temperatuuri ühtlustav.

Savikrohvil on võime reguleerida ruumi temperatuuri, aidates hoida ruumi suvel jahedana ja talvel soojana, vähendades energiakulusid ning parandades mugavustunnet. Savikrohv sobib ideaalselt küttekollete katmiseks või nende ümbrusesse ja isegi seintele, kuhu päike peale paistab. Nii toimib ta sooja salvestajana.

  1. Esteetiliselt meeldiv.

Savikrohvil on ainulaadne ja loomulik välimus, mis lisab soojust ja iseloomu igasse ruumi. UKU savikrohv on saadaval paljudes eri toonides ja tekstuurides, muutes selle mitmekülgseks materjaliks, mis leiab palju kasutust ja sobib iga interjööri disainiga.

  1. Lihtne parandada.

Kui savikrohv saab kahjustada, saab seda lihtsalt parandada. See teeb sellest vähe hooldust vajava materjali, mis võib korraliku hoolduse korral kesta aastakümneid.

  1. Tulele vastupidav.

Savikrohv on loomult tulekindel, klassifitseerudes klassi A1 vastavalt [DIN 18947: 2013] nõuetele, pakkudes teie kodule täiendavat turvalisust.

Savikrohvi kasutusalad ja võimalused

Savitooted sobivad ideaalselt kuivade siseruumide viimistlemiseks ja ka välitingimustes, kui on tagatud kaitse vihma, lume ja rahe eest. Peamiselt leiab savikrohv kasutust siiski kuivades interjöörides, loomaks loomuliku ja maalähedase viimistluse. Savikrohvi kasutatakse uuselamutes modernse interjööri loomisel aga ka olemasolevate kodude renoveerimisel ja isegi vanades talumajades.

Savikrohvi üks viimase aja populaarsemaid kasutusviise on aktsentseinte loomine. Selleks kasutatakse tänapäevaseid Veneetsia stiilis krohvisegusid nagu Grassello, Stucco ja Marmorino, mis lisavad seintele sügavuse, mustrilisuse või kivipinda meenutava sileduse ja isegi läike. Savikrohvide erinevad tekstuurid ja looduslikud toonid lisavad soojust ja iseloomu igasse ruumi.

Savikrohvi saab kasutada dekoratiivse viimistluse loomiseks. Kõik oleneb, millist krohvi ja millist viimistlusvahendit kasutada. Saviukumaja valikus on üle 10 erineva savisegu, millega saab luua loendamatult erinevaid tekstuure ning isegi modelleerida seintele kumeraid nurki või väljaulatuvaid elemente nagu küünlaalused, riiulid, ornamendid jne.

Krohvitud pinnad saab viimistleda kummi, kork, puit või svammhõõrutiga. Iga hõõruti annab erineva struktuuri ja alati on võimalik pind tasandada veneetsia või jaapani kellut kasutades.

Selline suur valikuvõimalus muudab savikrohvi mitmekülgseks materjaliks, mida saab kohandada vastavalt oma isiklikule stiilile.

Paigaldus

Savikrohvi valmistamiseks on vaja krohvi kuivsegule lisada ainult vett, mille tulemusel saadakse vedel segu, mis on valmis paigaldamiseks. Valmis segu võiks seista vähemalt 30 minutit. Segu võib seista ka terve öö, sest savi muutub seistes plastilisemaks ning seda on seejärel mõnusam paigaldada. Valmis segu kantakse paigalduskellu abil seina ja krohvi tahenemisel hõõrutatakse ühtlaseks viimistluseks.

Savipõhised viimistlustooted võivad jääda ka mitmeks päevaks seisma. Peab lihtsalt jälgima, et segu peale jääks veekiht, et segu pealtpoolt ära ei kuivaks. Enne paigaldust valatakse veekiht ära ja segatakse segu uuesti läbi. Savikrohve, savipahtleid ja savivärve on lihtne paigaldada ning kuna nende töötlemisaeg on pikem, sobivad need iseehitajale väga hästi.

Savikrohvi on lihtne paigaldada. Seina pind peab olema puhas, kuiv ja tolmuvaba ning samuti on oluline enne savikrohvi paigaldamist veenduda, et sein oleks struktuurselt korras ja ilma pragudeta. Korraliku viimistluse tagamiseks on oluline järgida tootja juhiseid krohvi segamisel ja pealekandmisel.

Savikrohvitud pinnad krunditakse alati tselluloosi krundiga. See puidubaasil krunt seob imepeened saviosakesed paremini kokku ja viimistletud pind ei jää tolmune, vaid hoopis tugev ja vastupidav.

Järelhooldus savikrohvile

Savikrohvi hooldus on minimaalne. Tolmu või prahi eemaldamiseks võib pinda puhastada pehme harja või tolmuimejaga. Teatud oludes saab kasutada ka kontorinätsu, kui krohvipind on struktuursem.

Kui krohvipinnale tekib kahjustus või mõra, siis saab seda lihtsalt värske krohvikihiga parandada. Kohtparandusi on samuti võimalik teha ja selleks on alati soovituslik säilitada sama partii savikrohvi, pahtlit või värvi pulberkujul, et vajadusel väike kogus tassis kokku segada ja peene pintsliga defektikoht parandada.

 

Kui plaanid savikrohvi kasutada oma järgmises projektis, siis anname sulle hea meelega nõu ja aitame valida õige toote. Toodete ja värvivalikuga tutvu meie kodulehel või tule kohale meie Tallinna (Peetri tee 2) või Lõuna-Eestis Mooste (Mõisahoovi tee 5) esindusse.